Jak można ułatwić start dziecka w przedszkolu?

Przekroczenie progu przedszkola dla wielu dzieci jest wielkim przeżyciem. Każde dziecko jest inne i stąd różnice w sposobach adaptacji do przedszkola. Uczęszczanie do przedszkola wiąże się ze zmianami w życiu dziecka.

Chodzi tu o:

• zmiany trybu i rytmu życia;
  • zmianę form zaspokajania potrzeb zarówno biologicznych jak i emocjonalnych;
  • naukę podejmowania kontaktów z nieznajomymi ludźmi;
  • konieczność zdobywania szybkiej orientacji w nowym środowisku;
  • nową pozycję społeczną dziecka – bycie przedszkolakiem;
  • kształtowanie poczucia przynależności  do nowej grupy społecznej (grupa przedszkolna);

Bardzo ważną rolę w adaptacji dziecka do przedszkola odgrywają rodzice. Co mogą zrobić rodzice, żeby pomóc dziecku w przystosowaniu się do przedszkola?

Przygotowanie dziecka do samodzielności w zakresie:

jedzenie – ta sfera samodzielności zależy oczywiście od wieku dziecka. Dobrze jest jednak już w domu przyzwyczajać dziecko do samodzielnego jedzenia, bowiem ułatwia ono zdecydowanie adaptację przedszkolną. Dziecko może się również pochwalić swoją umiejętnością przed innymi;

mycie rąk i buzi – należy tak przygotować dziecko do tej czynności, aby mogło samodzielnie umyć buzię i ręce, skorzystać z ręcznika;

ubieranie się – umiejętność samodzielnego ubierania się ułatwia pobyt w przedszkolu. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj stroju. Ubierajmy dzieci w stroje, których zakładanie nie doda dziecku wielu problemów. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek trudności dziecko może liczyć na pomoc ze strony nauczyciela;

korzystanie z toalety – jeśli w tej sferze nie udało się uzyskać jeszcze samodzielności rodzice mogą liczyć na pomoc ze strony przedszkola poprzez obranie wspólnego konsekwentnego działania.

Brak samodzielności dziecka z powyższych umiejętności nie dyskredytuje dziecka. Nie oznacza ona, że dziecko nie może pójść do przedszkola. Jednak samodzielność dziecka ułatwia zdecydowanie adaptację przedszkolną.

Posyłając dziecko do przedszkola  rodzice powinni być wewnętrznie przekonani o tym, że jest to  miejsce stymulujące rozwój naszego dziecka.

Co możemy zrobić przed zapisaniem dziecka do przedszkola?
Odwiedźmy przedszkole razem z dzieckiem (jeżeli jest taka możliwość), (obejrzyjmy przedszkole z zewnątrz, zajrzyjmy do jego wnętrza, zapoznajmy dziecko z nauczycielami, pokażmy zabawki, dzieci, w miarę możliwości pobawmy się z nim na przedszkolnym placu zabaw, poznajmy drogę wiodącą z domu do przedszkola).

Opowiadajmy dziecku dużo o przedszkolu. Muszą to być jednak opowieści realne. Nie należy obiecywać dziecku rzeczy, które w przedszkolu nie zostaną spełnione. Dziecko może czuć się wówczas rozczarowane i zniechęcone. Wiele zależy od tego, jaki klimat stworzą rodzice i jak zachęcą dziecko do przedszkola.

Pamiętajmy o tym, że:

• w przedszkolu dziecko zdobędzie wiele sprawności i umiejętności;
  • nauczy się współpracy z rówieśnikami, nabierze odwagi i wiary we własne siły;
  • w sposób wszechstronny będzie przygotowywało się do szkoły;
  • pozna nowych kolegów i koleżanki a więc będzie nawiązywało kontakty społeczne.

Należy pamiętać również o tym, że dziecko zmienia się. Inne jest w wieku 2 lat, inne w wieku 3, a jeszcze inaczej zachowuje się jako 4-latek. W zależności od wieku w jakim znajduje się dziecko, zmieniają się również trudności i sytuacje na które napotyka na swojej drodze. Ważne jest zatem, żeby rodzice i nauczyciele współpracowali ze sobą.

W miarę  oswajania się z rzeczywistością przedszkolną dziecko nabiera zaufania do nowego miejsca, nauczycieli, rówieśników. Z naszej strony konieczna jest konsekwencja działania idąca w parze z umiejętnością wsłuchania się w potrzeby, uczucia, problemy, radości i smutki dziecka.

Źródło: https://wyspadzieci.com/trudne-poczatki-o-adaptacji-dziecka-w-przedszkolu/

Oto kilka propozycji, które ułatwią dziecku start w przedszkolu:

• w początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi;
  • wprowadzajmy w domach stały rytm dnia;
  • nie mówmy dziecku, że przyjdziemy po niego wcześniej, kiedy jest to niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, że nas nie ma;
  • nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić,
  • przyzwyczajajmy je do urozmaiconych potraw, skończmy z rozdrabnianiem pokarmów, już trzylatek może swobodnie gryźć pokarmy;
  • wdrażajmy dzieci do przestrzegania umów i zasad;
  • przyzwyczajajmy do samoobsługi, pozwólmy dziecku samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się;
  • przyzwyczajajmy dzieci do pozostawania z innymi dorosłymi, bez obecności rodzica. Na początek niech to będzie krótka chwila nieobecności rodzica, potem stopniowo ją wydłużajcie i rozszerzajcie krąg osób, z którymi pozostawiacie dziecko.

Powodzenia!