Projekty edukacyjne

Przedszkole nr 3 organizuje pracę wychowawczo – dydaktyczną w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego

W roku szkolnym 2019/2020 Przedszkole nr 3 realizuje program wychowania przedszkolnego  „Kocham przedszkole” – Mirosławy Anny Pleskot i Agnieszki Staszewskiej – Mieszek.

Program_Kocham_przedszkole

W roku szkolnym 2019/2020 w Przedszkolu nr 3 realizowane są następujące projekty edukacyjne:

• WIELOZMYSŁOWE ĆWICZENIA UMYSŁU PRZEDSZKOLAKA

-program własny, którym objęte są wszystkie dzieci naszego przedszkola stworzony w oparciu o metodę integracji bilateralnej, integracji sensorycznej i treningu uwagi słuchowej JOHANSENA (w wersji nieindywidualizowanej). W zakresie metody integracji sensorycznej bazą projektu jest program B.Darlińskiej. W zakresie metody integracji bilateralnej realizowany jest „Program szkolny” A. Dalziell’a.

Projekt realizowany jest w ramach ćwiczeń porannych, tj. codziennie o godz.9.00 we wszystkich grupach przez nauczycieli Przedszkola nr 3 – program szkolny metody integracji bilateralnej.

W czasie odpoczynku poobiedniego w godz. 13.00-13.30 dzieci uczestniczą w standardowym terningu uwagi słuchowej IAS JOHANSENA.

Raz w tygodniu w każdej grupie realizowane są szczegółowe zadania projektu – ćwiczenia metodą integracji sensorycznej, integracji bilateralnej oraz  treningu astronautycznego (koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej M.Kawar)  – realizowane przez koordynatora projektu.

• SMYKI KODUJĄ

W Przedszkolu pod Jaworem w roku szkolnym 2019/2020 realizujemy projekt pt. „Smyki kodują”, który ma na celu popularyzację nauki programowania dla dzieci w starszych grupach przedszkolnych: 5-6 lat. Zajęcia trwają stosownie do możliwości grupy wiekowej- 30 minut w grupach dzieci starszych. Zajęcia te nie wymagają użycia komputerów i są oparte o zabawę.

Kodowanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w XXI wieku. W dzisiejszych czasach z oprogramowania korzysta się nie tylko w informatyce, ale również innych dziedzinach np. medycynie. Umiejętność programowania zwiększa szansę na dobrą pracę w przyszłości.

Wierzymy że programowania można się uczyć od najmłodszych lat – poprzez zabawy rozwijające logiczne myślenie, kreatywność i wyobraźnię dzieci. Kodowanie to domena nie tylko informatyków; uczy umiejętności, które przydadzą się każdej osobie np. nauki pracy w grupach, uczenia się na błędach, dążenia do celu i pokonywania przeszkód oraz dokładności.

Korzystamy ze  scenariuszy i materiałów opracowanych w oparciu o serię książek dla dzieci „Hello Ruby”. Książka składa się z dwóch części: opowiadań oraz ćwiczeń- przeznaczonych do wspólnej pracy z dzieckiem.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki!