Projekty edukacyjne | Przedszkole Pod Jaworem

Projekty edukacyjne

Przedszkole nr 3 organizuje pracę wychowawczo – dydaktyczną w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego

W roku szkolnym 2018/2019 Przedszkole nr 3 realizuje program wychowania przedszkolnego  „Kocham przedszkole” – Mirosławy Anny Pleskot i Agnieszki Staszewskiej – Mieszek.

Program_Kocham_przedszkole

W roku szkolnym 2018/2019 Przedszkole nr 3 realizuje roczny plan pracy wychowawczo – dydaktycznej „CO TO JEST POLSKA? – SPYTAŁ JAŚ W PRZEDSZKOLU”.

Treścią planu rocznego realizowanego w Przedszkolu nr 3 w roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa ustalonymi przez Ministra Edukacji Narodowej jest wychowanie patriotyczne, koncentrujące się wokół kształtowania u dzieci świadomości przynależności do swojej rodziny, miasta oraz kraju. Chcemy kształtować poczucie więzi z najbliższym środowiskiem – grupą rówieśniczą oraz rodziną dziecka, rozwijać dumę i przywiązanie do swojego miasta – ich małej ojczyzny i kraju, poprzez poznanie historii, kultury, tradycji i zwyczajów oraz otaczającej przyrody, kształtować poczucie własnej tożsamości, budować świadomość narodową – patriotyzm narodowy.

W roku szkolnym 2018/2019 w Przedszkolu nr 3 realizowane są następujące projekty edukacyjne:

• WIELOZMYSŁOWE ĆWICZENIA UMYSŁU PRZEDSZKOLAKA

-program własny, którym objęte są wszystkie dzieci naszego przedszkola stworzony w oparciu o metodę integracji bilateralnej, integracji sensorycznej i treningu uwagi słuchowej JOHANSENA (w wersji nieindywidualizowanej). W zakresie metody integracji sensorycznej bazą projektu jest program B.Darlińskiej. W zakresie metody integracji bilateralnej realizowany jest „Program szkolny” A. Dalziell’a.

Projekt realizowany jest w ramach ćwiczeń porannych, tj. codziennie o godz.9.00 we wszystkich grupach przez nauczycieli Przedszkola nr 3 – program szkolny metody integracji bilateralnej.

W czasie odpoczynku poobiedniego w godz. 13.00-13.30 dzieci uczestniczą w standardowym terningu uwagi słuchowej IAS JOHANSENA.

Raz w tygodniu w każdej grupie realizowane są szczegółowe zadania projektu – ćwiczenia metodą integracji sensorycznej, integracji bilateralnej oraz  treningu astronautycznego (koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej M.Kawar)  – realizowane przez koordynatora projektu.

• KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY

Projekt „Każdy z nas jest wyjątkowy” realizowany w roku szkolnym 2018/2019 to przede wszystkim zajęcia i zabawy z dziećmi wszystkich grup wiekowych, prowadzone przez psychologa we współpracy z nauczycielami i nauczycielami specjalistami, poszerzającymi wiedzę przedszkolaków o świecie i ludziach. Nasze comiesięczne spotkania będą każdorazowo świętem szeroko pojętej tolerancji.

Cele projektu:

• przedstawienie różnorodności między ludźmi i nauka akceptacji tych różnic;
  • akceptacja inności;
  • profilaktyka przemocy rówieśniczej;
  • rozwijanie empatii.

Nietypowe święta, które planujemy obchodzić w przedszkolu to m.in:

22.X Światowy Dzień Osób Jąkających się

16.XI Dzień Tolerancji ( „Elmer”)

Różne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem

14.I Dzień Osób Nieśmiałych

23.II Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

1.III Dzień piegów („Truskawkowe piegi”)

8.III Dzień Rudych

21.III Światowy Dzień Zespołu Downa

19.V Dzień Dobrych Uczynków

9.VI Dzień Przyjaciela

13.VI Święto Dobrych Rad

• SMYKI KODUJĄ

W Przedszkolu pod Jaworem w roku szkolnym 2018/2019 realizujemy projekt pt. „Smyki kodują”, który ma na celu popularyzację nauki programowania dla dzieci w starszych grupach przedszkolnych: 5-6 lat. Zajęcia trwają stosownie do możliwości grupy wiekowej- 30 minut w grupach dzieci starszych. Zajęcia te nie wymagają użycia komputerów i są oparte o zabawę.

Kodowanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w XXI wieku. W dzisiejszych czasach z oprogramowania korzysta się nie tylko w informatyce, ale również innych dziedzinach np. medycynie. Umiejętność programowania zwiększa szansę na dobrą pracę w przyszłości.

Wierzymy że programowania można się uczyć od najmłodszych lat – poprzez zabawy rozwijające logiczne myślenie, kreatywność i wyobraźnię dzieci. Kodowanie to domena nie tylko informatyków; uczy umiejętności, które przydadzą się każdej osobie np. nauki pracy w grupach, uczenia się na błędach, dążenia do celu i pokonywania przeszkód oraz dokładności.

Korzystamy ze  scenariuszy i materiałów opracowanych w oparciu o serię książek dla dzieci „Hello Ruby”. Książka składa się z dwóch części: opowiadań oraz ćwiczeń- przeznaczonych do wspólnej pracy z dzieckiem.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki!