Projekty edukacyjne

Przedszkole nr 3 organizuje pracę wychowawczo – dydaktyczną w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego

W roku szkolnym 2021/2022 Przedszkole nr 3 realizuje program wychowania przedszkolnego  “Kocham przedszkole” – Mirosławy Anny Pleskot i Agnieszki Staszewskiej – Mieszek.

Program_Kocham_przedszkole

W roku szkolnym 2021/2022 w Przedszkolu nr 3 realizowane są następujące projekty edukacyjne:

• CZAS NA LAS – LAS W CZTERECH PORACH ROKU, CZTERY PORY ROKU W LESIE – projekt edukacyjny zgodny z kierunkami polityki oświatowej państwa:

– usytuowanie naszego przedszkola w pięknej, leśnej aranżacji, wśród śpiewających ptaków, skaczących po drzewach wiewiórek, jeży skrywających się wśród liści stało się inspiracją do podjęcia w roku 2021/2022 szeregu działań edukacyjno wychowawczych. Chcemy, dzięki realizacji projektu propagować i pogłębiać wiedzę o lesie. Będziemy zatem obserwować las w czterech porach roku, gromadzić skarby lasu, słuchać dźwięków lasu, poznawać jego zapachy, zauważać barwy. Będziemy uczyć się szacunku do przyrody. Wartości lasu szukać będziemy w sztuce: literaturze, poprzez poznawanie wierszy, opowiadań; w muzyce poprzez słuchanie odgłosów lasu, śpiewu ptaków, szumu liści, echa… Posłuchamy utworów muzycznych, nauczymy się śpiewać piosenek o lesie, będziemy grać na instrumentach, także tych zrobionych z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. Las będzie inspiracją i miejscem do tworzenia prac plastycznych. Pomoże nam także w rozumieniu świata matematyki: wielkość, wysokość, długość, zmienność pór roku, rytmy poznamy dzięki otoczeniu przyrodniczemu, zaś skarby lasu posłużą jako liczmany.

• „MAGICZNA MOC BAJEK, CZYLI BAJKOWA PODRÓŻ DO KRAINY WARTOŚCI I DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI” – międzynarodowy projekt czytelniczy zgodny z kierunkami polityki oświatowej państwa:

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…” – zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Mądre książki są też nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci są w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami. Nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. „Czym chleb dla ciała tym, baśń dla duszy” – tymi słowami można podsumować rolę baśni w wychowaniu dziecka. Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję. Inspiracją do napisania Projektu stały się książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie”.

• WIELOZMYSŁOWE ĆWICZENIA UMYSŁU PRZEDSZKOLAKA

– program własny, którym objęte są wszystkie dzieci naszego przedszkola stworzony w oparciu o metodę integracji bilateralnej, integracji sensorycznej i treningu uwagi słuchowej JOHANSENA (w wersji nieindywidualizowanej). W zakresie metody integracji sensorycznej bazą projektu jest program B.Darlińskiej. W zakresie metody integracji bilateralnej realizowany jest “Program szkolny” A. Dalziell’a. Projekt realizowany jest w ramach ćwiczeń porannych, tj. codziennie o godz.9.00 we wszystkich grupach przez nauczycieli Przedszkola nr 3 – program szkolny metody integracji bilateralnej. W czasie odpoczynku poobiedniego w godz. 13.00-13.30 dzieci uczestniczą w standardowym terningu uwagi słuchowej IAS JOHANSENA. Raz w tygodniu w każdej grupie realizowane są szczegółowe zadania projektu – ćwiczenia metodą integracji sensorycznej, integracji bilateralnej oraz  treningu astronautycznego (koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej M.Kawar)  – realizowane przez koordynatora projektu.

• DOBRZE SŁYSZĘ:

– trening bazowych funkcji słuchowych E.Bomobli  w formie zajęć grupowych.Cele programu: usprawnianie bazowych funkcji słuchowych, rozwój funkcji słuchowo-językowych, poprawa koncentracji uwagi słuchowej, korygowanie zaburzonych funkcji słuchowych. Cele szczegółowe: doskonalenie analizy i syntezy słuchowej, pamięci słuchowej, koncentracji uwagi, reakcji na bodźce akustyczne i werbalne, różnicowania i identyfikacji bodźców akustycznych i werbalnych, analizy aspektów czasowych i kolejności dźwięków, funkcji fonologicznych, motoryki małej w zakresie pracy rąk, koordynacji słuchowo-ruchowej, orientacji w przestrzeni i schemacie ciała.

• W RYTMIE NATURY:

– rok polski w przyrodzie, tradycji i zwyczajach, literaturze, muzyce i sztukach plastycznych .

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki!