REGULAMIN PRZEDSZKOLA NR 3 W PIASECZNIE
- Przedszkole jest czynne w godz. 6 30 – 17 30.
- Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący w odrębnych przepisach, nie krótszym niż 5 godzin dziennie.
- W związku z realizacją obowiązku przedszkolnego rodzice są zobowiązani usprawiedliwić każdorazową nieobecność dziecka.
- Do przedszkola przyjmowane są tylko dzieci zdrowe.
- W przedszkolu nie ma możliwości podawania dzieciom żadnych leków (paraleków, witamin, syropów itp.).
- Posiłki wydawane są w godzinach określonych w ramowym rozkładzie dnia.
- Nie ma możliwości wydawania posiłków poza wymienionymi godzinami.
- Przedszkole umożliwia stosowanie diety eliminacyjnej w przypadku stwierdzonej i udokumentowanej alergii pokarmowej.
- Wyposażenie dzieci: kapcie na zmianę, komplet ubrań na zmianę, grzebień, szczotka do włosów – wszystko podpisane imieniem i pierwszą literą nazwiska; chusteczki higieniczne.
- Przedszkole zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.
- Przedszkole w równej mierze pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
- Odpowiedzialność nauczycieli za jakość opieki nad dziećmi oraz ich bezpieczeństwo rozpoczyna się od momentu przejęcia dziecka od rodziców (prawnych opiekunów) a kończy w momencie przekazania dziecka pod opiekę rodziców (prawnych opiekunów) lub innej osoby dorosłej, upoważnionej przez rodziców (prawnych opiekunów) na piśmie.
- Nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi w poszczególnych oddziałach, w godzinach pracy ustalonych przez dyrektora przedszkola.
- Niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka przez rodzica w szatni, ogrodzie, na ulicy.
- Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców (prawnych opiekunów), bądź inne osoby (pełnoletnie) upoważnione przez rodziców na piśmie.
- Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola od godziny 6 30 – 8 30.
- Ze względów organizacyjnych oraz konieczności przygotowania odpowiedniej liczby posiłków, późniejsze przyprowadzanie dziecka do przedszkola należy zgłosić wcześniej osobiście bądź telefonicznie.
- Informację dotyczącą spóźnienia dziecka do przedszkola w danym dniu rodzic zobowiązany jest przekazać do godziny 8 30.
- Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola nie pozostawiają na terenie przedszkola rowerów (z wyjątkiem dziecięcych), fotelików samochodowych i innych przedmiotów. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione przez rodziców w/w przedmioty.
- Drzwi wejściowe do przedszkola są zamykane o godzinie 8 45; ponowne otwarcie drzwi reguluje organizacja pracy przedszkola.
- W godzinach roznoszenia posiłków (8.45. – 9.00., 12.15.-13.00., 14.30.- 15.00.) w przedszkolu nie mogą przebywać rodzice i inne osoby trzecie.
- Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości.
- Rodzice (prawni opiekunowie) przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę;
- Upoważnienie powinno być dostarczone osobiście przez rodziców (opiekunów prawnych) do nauczycielki z grupy i pozostać w dokumentacji przedszkola.
- Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola.
- Odbieranie dzieci z przedszkola trwa do godz. 17 30.
- Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. osoba pod wpływem alkoholu, środków psychoaktywnych).
- O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie zostać poinformowany dyrektor przedszkola. W takiej sytuacji przedszkole zobowiązane jest do podjęcia wszelkich dostępnych czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi).
- W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (opiekunów prawnych) o zaistniałym fakcie.
- W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (opiekunów prawnych), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce 0,5 godziny.
- Po upływie tego czasu powiadamia się najbliższą komendę policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (opiekunami prawnymi).
- Życzenie rodzica dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- W kwestiach spornych dotyczących odebrania dziecka z przedszkola przez osoby nieupoważnione, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodzica i policję.
- W przypadku, gdy rodzice nie wywiązują się z w/w obowiązków i zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka, przedszkole powiadamia odpowiednie instytucje (np. Sąd Rodzinny).
- Z chwilą odebrania dziecka z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub osoby upoważnione, odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci ponoszą rodzice (prawni opiekunowie).
- Godziny pobytu dziecka są rejestrowane w Dzienniku Vulcan (patrz: Zasady korzystania z Obecność Vulcan i Dziennik Vulcan).
- Rodzice zobowiązani są do stałego uaktualniania danych dotyczących adresów i telefonów kontaktowych.
- Informacji dotyczących dziecka udziela personel pedagogiczny.
- Zabronione jest samowolne umieszczanie na tablicy informacyjnej przedszkola ogłoszeń, reklam, itp.
- Rodzice zobowiązani są zwracać uwagę na ewentualne próby wejścia do przedszkola osób obcych. Obcą osobę sygnalizującą chęć wejścia na teren przedszkola należy odesłać do domofonu zewnętrznego, aby bezpośrednio kontaktowała się z pracownikiem przedszkola. W każdym innym przypadku o wejściu osoby obcej należy powiadomić pracownika przedszkola.